Webmaster Forumlarına Hoşgeldiniz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tuna Bekleviç'le Kadınlar Artık Evden Çıkmalı

Tuna Bekleviç'le Kadınlar Artık Evden Çıkmalı Empty Tuna Bekleviç'le Kadınlar Artık Evden Çıkmalı

Mesaj tarafından Error32 Çarş. Kas. 19, 2014 2:28 pm

Tuna Bekleviç'le Kadınlar Artık Evden Çıkmalı!

Nil Karaibrahimgil’in “Çocuk da Yaparım Kariyer de” şarkısının üzerinden yıllar geçti. Bu süre zarfında kadınların iş gücüne ve siyasete katılımı hakkında çokça yazıldı, çizildi. Herkes “bir şey yapmalı” dedi, yapıldı da. Ama ne kadar başarılı olundu?

Bugün bankacılık, danışmanlık, insan kaynakları gibi özel sektör alanlarında kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ama dünya ekonomisinin bütününe baktığımızda ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor. Ve ülkemizde de kadınların iş gücüne katılım oranı hala çok düşük.

Erkek avlanırken kadının yuvada kalıp çocuklara baktığı dönemler epey geride kaldı Smile Çağdaşlık demek kadınıyla erkeğiyle üretmek ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Eğer bir ülkenin nüfusunun yarısı çalışmıyorsa o ülke potansiyelinin sadece yarısını kullanabiliyor demektir. Siyasetçiler hangi politikayı uygularsa uygulasın kadınlar iş gücüne katılmadan kalkınma gerçekleşmez.

Peki sorun nerede? Kadınlarımızın çoğu neden iş gücüne katılamıyor? Ya da ne yapmak gerek? Bu sorulara güzel bir cevap buldum bi kaç gün önce. Tuna Bekleviç son kitabında;
"(…) En azından kadınların iş bulmaları konusunda önlerindeki engelleri kaldırıp kadınların evden çıkıp iş aramalarını kolaylaştırmamız gerekiyor. Maalesef kadınlarımızı eğitim almış nitelikli personel yapamıyoruz. Kadınları düşük ücretli ve ağır çalışma şartları olan kayıt dışı sektöre itiyoruz." Diyor.

Tuna Bekleviç'le Kadınlar Artık Evden Çıkmalı GwjQEOR

Şimdi Bekleviç ne alaka diyebilirsiniz. Sakin olun. ? Ondan alıntı yapmamın sebebi Türkiye siyasetine gençleri ve kadınları aktif bir şekilde dahil eden ilk siyasetçilerden olması.
Evet bu konuda söz söyleyen çok kişi var, ama icraata geçiren çok az.
Oysa Bekleviç daha 29 yaşındayken bir siyasi parti kurup bu partide gençlere ve kadınlara alan açmış biri. Sadece iş hayatında değil, yaşamın her alanında kadınların da bulunması gerektiğini söylüyor.

Kitap bi çok konuda aslında yol gösteren, önemli tespitlerin olduğu bölümleri içeriyor. Ama ben bir kadın olarak en çok kadınların çalışması kısmıyla ilgilendim. Ha siz derseniz ki kitabın tamamı nerde diye, o da var. Ki mutlaka okuyun bence. Ama şu kadın meselesini es geçmeyin artık. Çünkü Tuna Bekleviç’in de dediği gibi;
"Toplumun genelini ilgilendiren bu çığlığa kulak verirsek kalkınma yolunda önemli bir virajı döneriz. Aksi halde bu çığlığı duymazdan gelirsek ileride çocuklarımıza hesap veremeyiz."

Smile

Error32

- Similar topics